Řízení měnového rizika

Pomocí měnových konverzí můžete snadno řídit měnové riziko svého obchodního účtu. Níže uvedený příklad ukazuje, jaké možnosti pro řízení měnového rizika máte při obchodování s LYNX. Tento způsob řízení je k dispozici pouze pro maržové účty, protože pouze ty umožňují nákup instrumentů za vypůjčené prostředky.

Nabízíme příklad:
Když vložíte 1.000.000 CZK a koupíte americké akcie za 10.000 USD, tržní hodnota Vašeho portfólia bude 1.000.000 CZK a -10.000 USD. A navíc máte ještě otevřenou pozici v akciích ve výši 10.000 USD.

Zobrazení v tabulce je následující:

Lynx Broker

Odstraňte měnové riziko

Po provedení transakce popsané výše jste již pojištěni proti měnovému riziku. Když se totiž kurz USD/CZK sníží, hodnota Vašich amerických akcií i vypůjčených USD poklesne o stejnou výši.

Vypadá to následovně:

Lynx Broker

Za vypůjčení USD platíte úroky. Aktuální úrokovou míru na jednotlivé měny si můžete najít v naší poplatkové struktuře.

Při obchodování v jiné měně než Vámi zvolené základní měně si musíte vybrat, zda se vystavíte měnovému riziku (a neplatíte úroky) či zda se měnovému riziku vyvarujete (ale zaplatíte úroky). Záleží na hodnotě prostředků na Vašem účtu, a proto se každý investor musí rozhodnout, co mu lépe vyhovuje.

Modelový investor

Když vložíte CZK na svůj účet a koupíte si americké akcie, držíte negativní pozici v USD na svém účtu, jelikož jste si je pro uskutečnění obchodu museli vypůjčit.

Abyste zobrazili své měnové pozice, klikněte v obchodní platformě vlevo nahoře na ikonu Účet 1 .

1
Jakmile kliknete na Účet, objeví se Vám pop-up okno, kde se ve čtvrté tučně zvýrazněné hlavičce nachází tabulka Tržní hodnota – Skutečný FX zůstatek.

Vidíme, že tento investor má na účtu svých 1,082,364 USD 3 a má vypůjčeno 3,407 EUR 2 a 13,130 CZK 1.

1
2
3
Jestliže se investor rozhodne přeměnit si např. vypůjčené EUR na CZK, klikne pravým tlačítkem na řádek EUR a vybere možnost Zavřít zůstatek v měně 1.

1
Pokud opět vyskočí pop-up okno, klikněte na OK.

V obchodní platformě investor vídí příkaz k nákupu EUR/CZK (nákup EUR, prodej CZK), který automatický spočítá, kolik CZK je třeba prodat, aby se uzavřela otevřená pozice v EUR.

Příkaz ke konverzi se potvrdí kliknutím na Přenést 1.

1
Nyní může investor znovu zkontrolovat informace o svém účtu kliknutím vlevo nahoře na ikonu Účet.

Pod čtvrtou zvýrazněnou hlavičkou Tržní hodnota – Skutečný FX zůstatek se nachází -105,238 CZK 1 a 1,082,364 USD 2.

1
2

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Asen Jovkov
Asen Jovkov
Medior Account Manager
Contact icon Zavolejte nám
800 877 877
Contact icon Ze zahraničí
+420 234 262 500
Contact icon Napište nám
info@lynxbroker.cz