Je možné shortování akcií neboli prodej nakrátko?

Ano, LYNX umožňuje spekulovat na pokles ceny akcií prostřednictvím short sellingu (prodej akcií nakrátko). Znamená to, že můžete prodat akcie, které nevlastníte. Ovšem ne všechny obchodované tituly Vám umožňují tuto taktiku. Častým příkladem jsou akcie společností, které se obchodují s nízkou likviditou nebo nízkou tržní kapitalizací. Podmínkou samozřejmě je, že na trhu musí být dostatek akcií k vypůjčení – to se může měnit i během doby, kdy máte pozici otevřenou. V extrémních případech může dojít k jejímu uzavření ze strany brokera, protože na trhu prostě neexistuje dostatek akcií k zapůjčení a jejich majitelé je z této nabídky stahují.

V platformě si snadno můžete ověřit, který instrument lze prodávat nakrátko a u kterých to není možné. Nicméně lze to provést pouze ve stažené platformě TWS a bohužel nikoliv v platformě LYNX+. Pokud máte pouze platformu LYNX+, tak nás neváhejte kontaktovat, danou záležitost pro vás ověříme.

Jak poznám, které akcie lze shortovat?

Tuto informaci dostanete ve speciálním sloupci, který si zobrazíte následujícím postupem:

V levém horním rohu v platformě TWS klikněte na Editovat 1 a z nabídky zvolte Globalní konfigurace2 .

1
2
V nabídce vlevo si rozviňte Obchodní nástroje1 , poté Monitor kotací2 a vyberte Výchozí rozvržení. Na pravé straně se Vám objeví sloupeček Dostupné sloupce, kde si rozklikněte první řádek Popis kontraktu3, zvolte Dostupné k prodeji na krátko4 a kliknete na Přidat5 pro přidání. Řádek Dostupné k prodeji na krátko se tím přidá do levého Sloupce tržních údajů6. Nakonec vše potvrďte tlačítkem OK7.

1
2
3
4
5
6
7

Podmínky pro short selling

U jednotlivých titulů se Vám zobrazí různé barvy.

Různé barvy ve sloupci Dostupné k prodeji na krátko mají následující význam:

  • Světle zelená: Short selling je povolený a k dispozici je alespoň 1 000 akcií.
  • Tmavě zelená: Short selling je povolený, avšak momentálně nejsou k dispozici žádné akcie k prodeji nakrátko.
  • Červená: Short selling není možný u daného titulu.

Dříve než provedete prodeje nakrátko, tak radíme zkontrolovat si podmínky, za kterých tyto obchody probíhají. Úrok, který se platí za jejich vypůjčení, je proměnlivý – mění se každý den v závislosti na nabídce a poptávce po shortovatelných akciích.

Jak si zobrazit aktuální úrok?

Podobně jako v bodě výše, v levém horním rohu v platformě TWS klikněte na Editovat 1 a z nabídky zvolte Globalní konfigurace 2.

1
2
V nabídce vlevo si rozviňte Obchodní nástroje 1, poté Monitor kotací 2 a vyberte Výchozí rozvržení 3. Na pravé straně se Vám objeví sloupeček Dostupné sloupce 4, kde si rozklikněte první řádek Short selling 5, zvolte Sazba poplatku 6 a kliknete na Přidat 7 pro přidání. Řádek Sazba poplatku se tím přidá do levého Sloupce tržních údajů 8. Nakonec vše potvrďte tlačítkem OK 9.

Jak zobrazit aktuální úrok?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Následně se Vám v platformě zobrazí sloupec s aktuálními tržními úrokovými sazbami. Pamatujte, že ty se mění na denní bázi. Obvyklá sazba je okolo 1 až 2 % p.a., ale jsou i případy, kdy jsou náklady ve stovkách % ročně! Pokud máte tedy otevřenou short pozici, doporučujeme pravidelně monitorovat vývoj nákladů na vypůjčení a předejít tak neočekávaným problémům. Váš celkový finalní úrokový náklad je dle ceníku vyjádřen následně: Tržní sazba + 1 % nebo Tržní sazba * 1,2. Uplatňována je vyšší z těchto sazeb.

Aktuální úrokové sazby

Jak zadám příkaz pro prodej akcie nakrátko

Pokud chcete prodat nějakou akcii, tak postupujte dle těchto kroků:

Levým tlačítkem myši poklikejte na cenu ve sloupci Poptávka 1 u instrumentu, který chcete prodat. Objeví se příkazový lístek s detailními informace o plánovaném obchodu. Nastavte si množství 2 akcií, které chcete prodat, typ příkazu3 , který chcete použít, cenu4,  za kterou plánujete prodej uskutečnit a klikněte na přenést.

1
2
3
4
5
Objeví se Vám řádek s objednávkou, který shrnuje detaily plánovaného obchodu. Záporné číslo1 značí, že prodáváte, množství2 ukazuje počet kusů, limitní cena 3 a typ příkazu4 říká, za jakou cenu chcete do trhu vstoupit. Tlačítkem Přenést5 pošlete čekající příkaz na trh. V příkazovém řádku můžete změnit předvolené parametry, cenu, množství i typ příkazu. Po kliknutí na tlačítko Přenést5 se příkaz umístí na burze. Kupř. tato short pozice bude otevřena, jakmile cena akcií společnosti Facebook vzroste na 137,00.

1
2
3
4
5

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Asen Jovkov
Asen Jovkov
Medior Account Manager
Contact icon Zavolejte nám
800 877 877
Contact icon Ze zahraničí
+420 234 262 500
Contact icon Napište nám
info@lynxbroker.cz