Jak se připisují dividendy?

Dividendové investování roste na popularitě mezi českými investory. Vysvětleme si proto krok po kroku, jak se připisují dividendy. Kdy musíte akcie vlastnit, abyste měli nárok na získání dividendy, jak dlouho je musíte držet a kdy Vám bude dividenda připsána? Vše podrobně vysvětlíme v tomto článku.

Dividendové termíny pro začátečníky

Než se dáte na investování do akcií s cílem sběru dividend, je nezbytné přesně porozumět termínům jako ex-dividend, record date, payment date a také declaration date. Budeme využívat anglické termíny, jelikož se s nimi pracuje nejčastěji.

Declaration date (= Den oznámení dividendy)

Den, kdy vedení společnosti oznámí dividendu. Často také označovaný jako „announcement date“. Investoři zpravidla declaration date nesledují.

Ex-dividend date

Nejdůležitější datum, které sledují dividendoví investoři. První den, kdy lze prodat akcie bez ztráty nároku na výplatu dividendy nebo také první den, kdy kupující již nemá nárok na nejbližší dividendu. Pro získání dividendy musíte tedy akcie koupit PŘED ex-dividend date. Pokud koupíte akcie v ex-dividend date, již nebudete mít nárok na nejbližší dividendu. Více se dočtete na našem webu.

Akcie mají tendenci v tento den klesnout o výši vyplácené dividendy.

Record date (= Rozhodný den pro výplatu dividendy)

Rozhodný den pro výplatu dividendy je den, kdy investor musí držet akcie, aby mu vznikl nárok na vyplacení dividendy. Při nákupu akcií většinou platí standardní vypořádání T+3, proto je tento den obvykle 2 pracovní dny po ex-dividend date.

Payment date (= Den výplaty)

Den, kdy společnost spustí výplatu dividendy.

Nezapomeňte, že pro získání dividendy musíte akcie koupit před ex-dividend date, jinak Vám dividenda nebude připsána.

Výplata dividendy v hotovosti u LYNX

Nejčastější formou výplaty dividendy je hotovost.

Den po ex-dividend date na svém výpisu z obchodního účtu uvidíte změnu v záložce Change in Dividend Accruals 1.

1
Druhá změna proběhne na payment date (den výplaty), kdy se sníží hodnota v záložce Change in Dividend Accruals 1 a tato položka se přidá do záložky Dividends 2. Pokud by z dané dividendy byla stržena srážková daň, což není tento případ, zobrazila by se ve výpisu záložka Withholding Tax, po jejímž rozkliknutí by byla k vidění stržená výše srážkové daně. Podrobné informace ohledně danění dividend naleznete zde.

1
2
 Vyplacená dividenda, kterou na Váš účet obdržíte, bude vždy snížena o srážkovou daň, jelikož dividendy jsou vždy daněny u zdroje.

Výplata dividendy v akciích u LYNX

Pokud si zvolíte jako metodu vyplacení dividendy obdržení nových akcií společnosti, pak bude zobrazení ve Vašem výpisu z obchodního účtu rozdílné.

V den výplaty jsou akcie vypořádány na Vašem účtu a zobrazeny v záložce Corporate Actions. Reziduální hodnota dividendy je vyplacena v hotovosti a zobrazí se v záložce Dividends. Srážková daň není uplatněna, jelikož je již zohledněna ve výplatním poměru u akciových dividend. Příklad zobrazení akciové dividendy ve výpisu z obchodního účtu je zobrazen níže.

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Asen Jovkov
Asen Jovkov
Medior Account Manager
Contact icon Zavolejte nám
800 877 877
Contact icon Ze zahraničí
+420 234 262 500
Contact icon Napište nám
info@lynxbroker.cz