Nedostatek hotovosti pro zadání příkazu v LYNX+

Obdrželi jste v LYNX+ chybovou zprávu, že na vašem účtu není dostatek hotovosti pro provedení obchodu? Tato skutečnost může být způsobena několika příčinami. Na hotovostním účtu je možné vždy nakupovat pouze za hotovost, kterou na účtu skutečně máte. Pokud tedy například chcete nakupovat za USD a na účtu máte pouze CZK, je potřeba nejprve provést konverzi. Návod na provedení konverze najdete v našem článku: Jak provést konverzi měny?. Pokud jste již konverzi provedli a v záložce Portfolio vidíte pod nadpisem Měnové pozice dostatek hotovosti v měně, ve které jste chtěli provést obchod, ale od platformy stále dostáváte chybovou zprávu o nedostatku hotovosti, je to způsobeno jednou z níže popsaných skutečností.

Pokud máte na účtu aktivní příkazy, které čekají na vyplnění (například nákupní příkazy se zadanou limitní cenou), tak Vám systém nedovolí zadat nový příkaz, pokud by požadavky na hotovost čekajícího a nového příkazu překročily prostředky na Vašem účtu. Pokud je toto váš případ, bude potřeba zrušit či upravit aktivní příkaz čekající na vyplnění.

Aktivní příkaz najdete v záložce Portfolio, když si ze záložky Pozice překliknete na Aktivní příkazy 1. Příkaz můžete zrušit kliknutím na křížek v modrém čtverci 2 a následným kliknutím na Ano zrušit příkaz. Pokud chcete v příkazu upravit množství 3 či cenu 4, tak hodnotu v příslušném okně přepíšete a následně kliknete na fajfku v modrém čtverci 5, čímž příkaz aktualizujete.

1
5
3
4
2

Vypořádání obchodů na finančních trzích trvá standardně dva pracovní dny (T+2), pro obchody s futures či opcemi pak jeden pracovní den (T+1). Na hotovostním účtu je možné obchodovat pouze s hotovostí, která je vypořádaná. Pokud tedy například prodáte akcie či provedete konverzi, v Měnových pozicích se obratem zobrazí příslušná hotovost, tato hotovost však není vypořádaná. Je tedy potřeba vyčkat 2 pracovní dny na její vypořádání. Poté již bude možné s touto hotovostí nakládat a tedy i provést obchod.

V případě maržového účtu je možné k obchodování využít i hotovost, která ještě nebyla vypořádaná. Další rozdíly mezi hotovostním a maržovým účtem najdete v našem článku.

Používáte příkaz Market (MKT) a chcete k nákupu použít veškerou hotovost v dané měně, kterou na účtu máte. Pokud použijete příkaz typu Market, tak systém automaticky blokuje přibližně 102 % částky, kterou chcete zobchodovat. Pokud chcete nakoupit za veškerou hotovost v dané měně, je potřeba využít příkaz typu limit a zadat limitní cenu. Při zadání limitního příkazu systém požaduje přesně 100 % částky, za kterou chcete nakupovat. Je samozřejmě potřeba počítat s poplatkem, který bude účtován za provedení daného obchodu.

Systém automaticky a zdarma provádí konverze malých zůstatků, jejichž hodnota je nižší než ekvivalent 5 USD, do základní měny účtu. Pokud Vám tedy na účtu zbyl takto malý zůstatek, systém Vám ho automaticky zkonvertuje do základní měny účtu v řádově jednotkách dnů až týdnů.