Je možné obchodovat na BCPP?

Klienti LYNX mají nově možnost obchodovat akcie na všech trzích Burzy cenných papírů Praha (dále v textu jen „BCPP“). Do svých portfolií si tak již nyní můžete např. přidat akcie oblíbených firem jako jsou Pilulka, Kofola, Komerční banka či ČEZ. Na této stránce jsme proto pro Vás připravili odpovědi na nejčastější dotazy ohledně obchodování na BCPP prostřednictvím LYNX.

Prostřednictvím LYNX lze obchodovat na všech trzích BCPP: PRIME, STANDARD, START i FREE

Ano, některé akcie obchodované na PRIME trhu je možné shortovat. Návod, jak zjistit, zda je možné konkrétní akcie shortovat, naleznete kliknutím na tlačítko níže.

Obchodní povolení si lze ve Správě účtu rozšířit o lokalitu Central Europe, do které právě spadá BCPP. Podrobný návod na rozšíření obchodního povolení si lze zobrazit pomocí níže přiloženého odkazu.

Ano, akcie obchodované na hlavních trzích BCPP je k nám možné převést. Ujistěte se však, zda Váš současný broker tuto službu umožňuje, popřípadě jak je jím zpoplatněná. Více informací ohledně převodů pozic naleznete kliknutím na tlačítko níže.

Na trhu START jsou obchodovány akcie menších a středních společností z Česka a Slovenska. Obchodování na tomto trhu má však svá specifika:

  • Obchodování v lotech – Velikost lotů u jednotlivých akcií lze nalézt přímo na stránkách burzy po kliknutí na konkrétní akcii.
  • Obchodování v režimu aukcí – Probíhá každý všední den, kdy se v průběhu aukce potkává nabídka emitenta s poptávkou ze strany investorů.

Další specifika tohoto trhu jsou popsána zde.

Seznam jednotlivých akcií lze nalézt přímo na stránkách burzy.

Ano, je to možné. Více informací ohledně maržového obchodování naleznete kliknutím na tlačítko níže.

Obchodování s dluhopisy na BCPP prostřednictvím LYNX není možné. Přehled nabízených typů finančních instrumentů u jednotlivých zemí naleznete pod odkazem níže.

Kompletní přehled poplatků naleznete zde. Mějte prosím na vědomí, že kromě poplatků za transakce na BCPP účtované LYNX, Vám ještě mohou být naúčtovány poplatky třetích stran (povolení třetím stranám prostřednictvím poplatků). Poplatky účtované třetími stranami nemůže LYNX nijak ovlivnit.

Dle oficiálního sdělení společnosti Interactive Brokers (LYNX majetkové účty pouze zprostředkovává, Interactive Brokers přímo majetkové účty klientů vede a majetek přímo spravuje) činí daňová sazba z obdržených dividend u českých akcií 35 %.

Upozorňujeme tímto, že LYNX neposkytuje žádné daňové poradenství; případnou vratku daně je zapotřebí, aby si každý investor řešil individuálně, např. se svým daňovým poradcem.

1. Přihlaste se do Správy účtu a vygenerujte si výpis z majetkového účtu/majetkových účtů, kde jsou uvedeny obdržená dividendy a stržená srážková daň. Můžete si zvolit dle libosti a vybrat si časové rozmezí podle potřeby (denní, měsíční atd.). Návod na vygenerování výpisu z účtu naleznete na odkazu zde

2. V dalším kroku si můžete stáhnout formulář Žádost obsahující kalkulaci požadované výše daně k vrácení s bankovními detaily“ (dále v textu jen “žádost”) a vyplňte ho. Odkaz na tento formulář naleznete zde. Tento formulář vyplňte a do kolonky „Název akcionáře zapsaného v Centrálním depozitáři cenných papírů“ je NEZBYTNÉ zadat: Raiffeisen Bank International AG (dále v textu jen “ Raiffeisen Bank”). Tento peněžní ústav, tj. Raiffeisen Bank, totiž představuje přímého účastníka Burzy cenných papírů Praha, a.s. 

3. K žádosti specifikované v bodě 2 je taktéž nutné přiložit další informace a vyplnit dokument s názvem PROHLÁŠENÍ SKUTEČNÉHO VLASTNÍKA DIVIDENDOVÉHO PŘÍJMU (FYZICKÁ OSOBA, REZIDENT V ČESKÉ REPUBLICE) , který si lze volně stáhnout např. zde. 

Výše zmíněné dokumenty posléze můžete odeslat do peněžního ústavu, který přímo spravuje produkty kapitálových trhů pro společnost ČEZ. Adresa, kam mají být dokumenty zaslány, je uvedena zde: Česká spořitelna, a.s., A332 Správa produktů finančních trhů, Budějovická 1518/13a,b, 140 00 Praha 4, Česká republika  

LYNX pro větší informovanost klientů, ale i dalších uživatelů webu transparentně sdílí i tyto další podstatné informace, které se váží k možnému vrácení přeplatku na dani z ČEZ, naleznete je na odkazu zde.  

Informace o poskytovateli investiční služby:

LYNX B.V. (dále jen “LYNX“) je nizozemská investiční společnost licencovaná nizozemským Úřadem pro finanční trhy (De Autoriteit Financiële Markten, dále jen “AFM“). Prostřednictvím LYNX mohou klienti předávat své pokyny společnosti Interactive Brokers Ireland Limited (“IB”), která je dále zpracovává. Společnost IB je regulovanou investiční společností v Irsku. LYNX má licenci pouze k investiční službě “execution only“. To pro klienty znamená, že LYNX nespravuje přímo majetek klientů (tj. jejich investice) ani jim neposkytuje žádné investiční poradenství, neposkytuje ani konkrétní investiční doporučení, daňové poradenství či právní poradenství. Každý klient je za své daňové povinnosti a záležitosti odpovědný výhradně sám a měl by je konzultovat se svým daňovým poradcem. LYNX při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládá veškeré možné úsilí, odbornou péči a vychází z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůže zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter (tj. informace jsou vydány výlučně pro veřejnost) a nelze odvodit žádné právní nároky. 

LYNX si tímto vyhrazuje právo na průběžnou aktualizaci tohoto modelového příkladu. 

Datum zveřejnění: 20.9.2023 

DISCLAIMER

Některé výše odkazované materiály využívají zdroj: BCPP, na webu zde: https://www.pse.cz/

LYNX poskytuje pouze službu „execution-only“.

Bližší informace naleznete na našem webu, zde: https://www.lynxbroker.cz/

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Asen Jovkov
Asen Jovkov
Medior Account Manager
Contact icon Zavolejte nám
800 877 877
Contact icon Ze zahraničí
+420 234 262 500
Contact icon Napište nám
info@lynxbroker.cz