Jak zadat pokyn pro vypis (prodej) opce?

V tomto návodu si krok za krokem ukážeme, jak zadat pokyn pro výpis opce. Výpis opce není nic jiného, než prodej opce a zadání příkazu je tedy analogické tomu, když opci nakupujete.

V první řadě musíme vědět, které podkladové aktivum chcete přes opci obchodovat. Opční kontrakty můžete vypisovat na akcie, na indexy, nebo na futures. Většina opcí se obchoduje s podkladovým aktivem akcie a i v našem příkladu si ukážeme, jak vypsat opci na akcii společnosti Apple.

Otevřete si platformu LYNX TWS a do jakéhokoliv volného řádku napíšeme ticker akcie 1 (v našem případě napíšeme AAPL) a zmačkneme Enter. Zobrazí se menu, které nabízí různé instrumenty, kde se příslušný ticker vyskytuje. Vybereme opce 2 na trhu NASDAQ.

1
2
Zobrazí se opční řetězec, ve kterém si můžete navolit, zda chcete obchodovat na Call stranu 1 nebo na Put stranu 2, vybereme příslušnou realizační (strike) cenu 3 a zvolíte si příslušný měsíc exspirace 4. Chceme-li vidět více realizačních cen, klikněte na Strikes 5 a navolte si, kolik chceme vidět cen.

1
2
3
4
5
Klikneme na pole poptávka nebo nabídka ve vybraném řádku (je jedno na co kliknete) a příslušný opční kontrakt se přenese do platformy.

Následně klikneme pravým tlačítkem myši na připravený kontrakt a vybereme Prodat 1Výpis opce = prodej opce. (V případě, že byste chtěli opci nakoupit, klikli bychom na Koupit.)

Zobrazí se příkazový lístek, kde si nadefinujeme Množství 1  kusů, které chceme zobchodovat, zadáme si Typ příkazu 2. V případě, že dáte LMT (limitní) musíme navolit limitní cenu 3 a dobu, po kterou limitní příkaz chceme v trhu ponechat 4. DAY znamená, že příkaz v trhu bude pouze do konce aktuálního obchodního dne, chceme-li příkaz v trhu nechat déle, změňte DAY na GTC (platí do zrušení). V případě příkazu MKT (market) je obchod proveden za aktuální tržní cenu. Nakonec klikneme na Přenést 5. Tímto se pokyn přenese na burzu.

1
2
3
4
 Opce je možné obchodovat pouze v hlavních obchodních hodinách, na rozdíl od akcií, které je možné obchodovat i mimo hlavní obchodní hodiny.

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Asen Jovkov
Asen Jovkov
Medior Account Manager
Contact icon Zavolejte nám
800 877 877
Contact icon Ze zahraničí
+420 234 262 500
Contact icon Napište nám
info@lynxbroker.cz