Jak je možné zkontrolovat marži?

Pro nákup pákových instrumentů potřebujete nejdříve složit margin, aby Vaše pozice mohla být vůbec otevřena. Po přečtení tohoto návodu již budete vědět, jak zjistíte výši této marže.

Margin je tedy vratná záloha a nejedná se o poplatek! Marže je blokována při nákupu ať už akcií, tak například futures a dalších instrumentů

Pro příklad si zvolíme kontrolu marginu akcie společnosti Apple.

Do volného pole v platformě tedy napíšeme buď ticker AAPL a nebo název společnosti, potvrdíme enterem a následně u příslušného instrumentu klikneme na možnost Akcie. Akcie se nám následně objeví v řádku. Na příslušný řádek klikneme  pravým tlačítkem a zobrazí se nám nabídka. Vlevo nahoře klikneme na možnost BUY, pokud chceme zobrazit margin pro nákup či SELL, pokud pro prodej daného instrumentu. V příkazovém lístku následně vyplníme množství 1, typ příkazu 2, cenu 3 a klikneme na tlačítko Náhled 4.

1
2
3
4
Zobrazí se Vám okno se souhrnem příkazu, kde najdete všechny pro Vás podstatné finanční údaje. V pravé spodní části okna se nachází informace týkající se Počáteční marže 1 a Udržovací marže 2, které Vás zajímají. V prvním sloupci vidíme aktuální hodnoty, druhý sloupec ukazuje o kolik by se tyto hodnoty změnily v případě provedení tohoto konkrétního obchodu a třetí sloupec zobrazuje, jaké by byly marže po provedení obchodu (jedná se tedy o součet dvou předchozích sloupců).

1
2
Počáteční marže: Výše prostředků nutná pro otevření pozice.

Udržovací marže: Výše prostředků, kterou je nutné mít stále k dispozici na účtě, aby nedošlo k margin call a Vaše pozice nebyla zlikvidována.

Pokud je hodnota Počáteční marže vyšší než  Majetek s hodnotou půjčky, tak Vám systém nedovolí otevřít nové pozice. Pokud je hodnota udržovací marže vyšší než Majetek s hodnout půjčky, má broker právo Vám uzavřít pozice na účtu. Informace, jaké hodnoty v platformě sledovat, najdete v našem článku.

Obě hodnoty se zde zobrazují přepočtené do základní měny Vašeho účtu. Pokud tedy nakupujete například akcie za USD a základní měnu účtu máte CZK, tak Vám zde systém zobrazí hodnoty právě v CZK.

Marginy jsou neustále přepočítávány dle aktuálních dat. Požadavky pro intradenní obchodování a pro držení pozice přes noc se mohou lišit.

Druhá možnost zobrazení marže pro futures

Zobrazení marže zejména pro futures lze zároveň provést tak, že na řádek s daným instrumentem klikneme pravým tlačítkem, zvolíme možnost Financial Instrument Info 1 a následně Podrobnosti 2.

1
2
Zde se Vám kromě jiného zobrazí pod nadpisem Margin Requirments informace of Počáteční marži (initial margin), tak udržovací marži (maintenance margin) a to jak intradenní (intraday), tak při držení přes noc (overnight). Zde se marže zobrazují v měně, ve které je instrument obchodován.

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Asen Jovkov
Asen Jovkov
Medior Account Manager
Contact icon Zavolejte nám
800 877 877
Contact icon Ze zahraničí
+420 234 262 500
Contact icon Napište nám
info@lynxbroker.cz